Egy pillangó élete

Papilonia

Tudtad, hogy...

  • A legtöbb egzotikus faj csak 2-4 hétig él
  • A leggyorsabb fajok olyan sebesen repülnek mint egy galoppozó ló
  • A legnagyobb lepkék szárnyfesztávolsága meghaladja a 30 cm-t
  • A pillangók már a dinoszauruszokkal egy időben is éltek
  • Az ízlelőbimbóik a talpukon találhatóak
  • A pillangók a virágok második legnagyobb beporzói a világon
  • Egyes fajok életük során nem vesznek fel táplálékot
  • A Papilonia lepkevilágban található pillangófajoknak nincs evolúciósan kialakult félelme az emberektől
Život motýla - dospělí motýl
1. Tojás

A pillangók életciklusa egy apró tojással kezdődik, amelyet a nőstény gondosan elhelyez a leendő hernyó táplálékául szolgáló növény levelén. A fejlődő embrió fajtól függően egy héttől akár hét hónapig is eltartó időt tőlt a tojásban, mielőtt kikel.

Papilonia - Tip Tipp

Az apró, fényes gömbökre emlékeztető tojásokat, a kiállítási térben, például banán- vagy citrusfák levelein találhatod meg.

Papilonia - Tip Tipp

Ha megfigyelsz egy pillangót, amely néhány centiméterrel egy banán- vagy citrusfa levele felett repül, és közben finoman hozzáér a levelekhez, érdemes alaposabban figyelned – nagy eséllyel éppen egy nőstény helyez el tojást, ezzel biztosítva a következő generáció születését.

2. Hernyó

A hernyók a tojásból való kikelés után mindössze néhány milliméteresek, de az intenzív táplálkozásnak köszönhetően rövid idő alatt akár 300-szorosára is megnőhetnek. Ha egy ember hasonló ütemben fejlődne, felnőttként könnyedén elérhetné az Eiffel-torony magasságának felét.

A hernyók az úgynevezett mimikri segítségével védekeznek a ragadozók ellen - a levél, a gally vagy akár a madárürülék színét és formáját utánozzák. Néhányuknak védő tüskéi vannak, vagy akár mérgezőek is lehetnek.

Papilonia - Tip Tipp

Ha hernyókat keresel, nézd meg alaposan a banán- vagy citrusfák leveleit. Ne feledkezz meg a levelek aljáról sem! A hernyók természetes módon itt rejtőznek el a ragadozók elől.

3. Báb

A kifejlett hernyók abbahagyják a táplálkozást, és egy nyugodt, biztonságos helyet keresnek, ahol védőburkot – bábot – hoznak létre maguk körül. A báb belsejében az állatvilág egyik leglenyűgözőbb átalakulása zajlik le. A folyamat kezdetén enzimek szabadulnak fel, amelyek a hernyó testét szinte teljesen pépes masszává bontják. Ezt a drasztikus lebontást azonban a leendő lepke szerveinek alapsejtjei túlélik, és körülöttük a pépes anyagból egy teljesen új, átalakult test formálódik – a pillangó.

Papilonia - Tip Tipp

A Papilonia lepkeházak naponta 30–80 új pillangónak adnak életet. Ha megállsz a keltető előtt, érdemes figyelni az átlátszó bábokat, amelyekben már láthatók a lepkeszárnyak – ezek a bábok az átalakulás utolsó szakaszában vannak, a kikelés pillanata pedig már csak idő kérdése.

4. Felnőtt pillangó

Miután a pillangó kibújt a bábból, a küzdelem még nem ér véget. Első feladata, hogy kiszárítsa szárnyait, hogy azok repülésre alkalmassá váljanak, de ez sajnos néhányuk számára túl nehéz feladat. Azok a példányok, akiknek sikerül, már csak egyetlen célra összpontosítanak: párosodni és biztosítani a következő generáció létrejöttét. A kifejlett lepkék élettartama azonban rendkívül rövid, mindössze 2–4 hét, így nincs idejük vesztegetni.

Papilonia - Tip Tipp

Ha növelni szeretnéd annak az esélyét, hogy egy pillangó rád szálljon, viselj sárga színű ruhát, amely vonzza őket. Hölgyeknek ajánlott gyümölcsös illatú parfümöt használni, amely különösen csábító lehet a pillangók számára.

Papilonia 1/4
Egy pillangó élete - Tojás
Egy pillangó élete - Hernyó
Egy pillangó élete - Báb
Egy pillangó élete - Felnőtt pillangó
A világ minden tájáról
Szó szerint. Nálunk akár az Amazonas esőerdeiből származó pillangókat is láthatsz
Czech Republic
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Indonézia
Papilio lowi
Indonézia

A nagy sárga mormonnak, vagy ázsiai fecskefarkúnak is hívott ázsiai Papilio lowi, szereti a citrusfélék nektárját és feltűnő a nagy szárnyfesztávolsága.

Indonézia
     
 
Ausztrália
Hypolimnas bolina
Ausztrália

Fehér és kék szárnyszínének köszönhetően a nagy tojáslégy lepke kiérdemelt egy szebb, költői nevet is, így lett kék hold néven is ismert. A hímeket és a nőstényeket a szárnyukon lévő különböző mintázat alapján különböztetik meg.

Ausztrália
     
 
Fülöp-szigetek
Pachliopta kotzebuea
Fülöp-szigetek

A magyarul farkasalma boszinkó, angolul közönséges rózsa néven ismert pillangófajta egy különleges szépség a pillangók között. Sötét színű, rózsaszín díszítésű szárnyairól lehet felismerni.

Fülöp-szigetek
     
 
Malajzia
Papilio palinurus
Malajzia

A fecskefarkú smaragdpillangó a smaragdpáva vagy zöldcsíkos páva becenevet a jellegzetes szárnyrajza miatt érdemelte ki.

Malajzia
     
 
India
Kallima inachus
India

A narancssárga tölgyfalevél lepke vagy más néven indiai tölgyfalevél vagy holt levél lepke az álcázás művésze. Csukott szárnyakkal úgy néz ki, mint egy száraz levél.

India
     
 
Szubszaharai Afrika
Papilio demodocus
Szubszaharai Afrika

Citruspillangó vagy karácsonyi lepke a beceneve ennek a gyönyörű pillangónak, amelynek szárnyfestése révén könnyű a „szemébe“ nézni.

Szubszaharai Afrika
     
 
Amazónia
Morpho peleides
Amazónia

Az Azúrlepke nevű trópusi pillangót joggal nevezik császárnak. Jellegzetes, fényes kék szárnyszíne összetéveszthetetlenné teszi.

Amazónia
     
 
El Salvador
Greta oto
El Salvador

Az üvegszárnyú pillangó egészen egyedülálló. Különleges felépítésüknek köszönhetően szárnyai nagy része átlátszó, így tökéletesek álcázáshoz.

El Salvador
     
 
Mexikó
Morpho polyphemus
Mexikó

A már a nevük alapján is izgalmasnak tűnő pompás királylepke, vagy a nagy színjátszólepke mind a világ legszebb pillangói közé tartoznak. A mexikói fehérlepke féléket a trópusok angyalának is nevezik.

Mexikó
     
Papilonia
Egy teljesen más világ
Lépj be egy olyan világba, ahol a szépség és a kaland összefonódik